Content
W celu zalogowania się do konta użytkownika wpisz swój adres e-mail i hasło. Potem kliknij przycisk zaloguj.

baner
Parki rowerowe: Rychlebskie ścieżki
artykuł

"Rychlebskie ścieżki" to kompleks tras rowerowych umiejscowionych na zboczach pięćset metrowego masywu Sokoli Vrch w Czechach. Ścieżki zaczynają się i kończą w miejscowości Cerna Voda, dziesięć kilometrów od polskiej granicy.

Pomysł na stworzenie ścieżek narodził się wiosną 2008 roku i zakładał wykorzystanie starych, zapomnianych szlaków łowieckich na Sokolim Wierchu. Miały one zostać doprowadzone do porządku  i przeznaczone do ruchu rowerowego. Przy pomocy niemieckich map z 1938 roku zaczęto tworzyć trasę, którą następnie podzielono na odcinki z fantazyjnymi nazwami.

Ktoś musi pracować, aby bawić się mógł ktoś.

Władze Ołomuckiego Kraju ( odpowiednik naszego województwa ), Urząd Pracy w Javorniku, zarząd lasów państwowych Lesy CR oraz Czeskie Stowarzyszenie Rowerowe były głównymi partnerami grupy zapaleńców, którzy podjęli się tego zadania. Wyżej wymienione podmioty zapewniły wsparcie logistyczne i finansowe. Prace nad budową tras rozpoczęto w maju 2009 roku a pierwsi robotnicy zostali do nich skierowani z urzędu pracy, w ramach robót publicznych. Do nich regularnie dołączali entuzjaści kolarstwa górskiego, którzy pracowali ochotniczo, bez wynagrodzenia. Tak powstały pierwsze „traile”.

W kwietniu 2013 roku do użytku oddana została nowa trasa - „Superflow” - stworzona od podstaw przy pomocy Rowana Sorrella i walijskiej ekipy specjalistów z „Back on trail”. Według słów jednego z pracowników Rychlebskich Ścieżek, Petra, przez pierwsze dwa miesiące od powstania nowej trasy park został odwiedzony przez więcej osób niż podczas całego ubiegłego sezonu.

 W chwili pisania tego artykułu Rychlebskie ścieżki mają około 40 kilometrów tras. Po doliczeniu dróg dojazdowych liczba kilometrów wzrasta do sześćdziesięciu pięciu. Poziom trudności jest zróżnicowany, jednakże wszystkie trasy są dość wymagające technicznie. Przejechanie ich na rowerze typu hardtail ( z amortyzowanym widelcem ) jest oczywiście możliwe, jednak zalecane jest korzystanie z pojazdu z pełną amortyzacją. Wskazane jest też odpowiednie zabezpieczenie w postaci dobrego kasku i ochraniaczy.

Koniec trailu dr. Wiessnera.

Przy założeniu, że wyruszamy z Infocentrum, musimy najpierw trasą dojazdową dotrzeć  do pierwszego odcinka o nazwie „Trail dr. Wiessnera”, którym w pięknej scenerii  wspinamy się  pod górę. Po zakończeniu tego odcinka mamy dwie opcje – możemy skręcić w lewo na szlak „Tajemny”  i zacząć zjazd lub wybrać dalszą wspinaczkę, która kończy się przy  szlaku o nazwie „Wales”. Należy zaznaczyć, że przy wyborze pierwszej opcji przejedziemy tylko cztery z dostępnych dziewięciu ścieżek. Wjazd na samą górę pozwoli nam na przejechanie siedmiu z nich podczas jednego zjazdu w wersji przez trail „Biskupsky” lub pięć, gdy zdecydujemy się na „Proklety”.   

My pierwszego dnia wybraliśmy wariant przez "Wales" ( "Trail dr. Wiessnera" -> "Wales" -> "Biskupsky" -> "Velryba" -> "Tajemny" -> "Mramorovy" -> "Sjezdy" ) ze startem i metą w Infocentrum. Długość całej trasy wyniosła 20,5 km. Odcinek przez "Proklety" ma 16 kilometrów, w przypadku obu wariantów przewyższenie wynosi 460 metrów.

-

data: 27.07.2013r.