Content
W celu zalogowania się do konta użytkownika wpisz swój adres e-mail i hasło. Potem kliknij przycisk zaloguj.

baner
EuroVelo - europejska sieć szlaków rowerowych
artykuł

"EuroVelo - europejska sieć szlaków rowerowych."

Jeżeli w miarę regularnie odwiedzasz nasz serwis, prawdopodobnie już wiesz, że jest co najmniej siedem powodów, dla których warto podróżować na rowerze. Zanim jednak spakujesz sakwy, musisz zdecydować gdzie się wybierasz.

Tworzenie trasy dla planowanej wyprawy rowerowej to dla wielu kolarzy ważny element podróży, jednakże dość wymagający i pracochłonny. Nie każdy ma czas lub ochotę ślęczeć przy mapie wieczorami, próbując połączyć w jedną spójną całość odcinki trasy lawirujące między najciekawszymi miejscami danego kraju lub regionu. Czasem chciałoby się po prostu dostać do ręki mapę z wytyczonym szlakiem, spakować się i wyruszyć bez  żadnych dodatkowych zabiegów.

EuroVelo1Francja

foto: www.eurovelo.org

Obecnie ( w pewnym zakresie ) taką możliwość daje nam EuroVelo. Jest to nadzorowany przez Europejską Federację Cyklistów ( ECF ) projekt unijny mający na celu rozwinięcie sieci tras rowerowych przebiegających przez większość krajów Starego Kontynentu. Trasy liczą sobie po kilka tysięcy kilometrów, ale z powodzeniem mogą być również używane lokalnie, podczas krótkich weekendowych wycieczek.

Garść informacji.

Na sieć składa się czternaście szlaków biegnących przez czterdzieści dwa europejskie kraje. Według planów do 2020 roku ma mieć 70 tysięcy kilometrów, aktualnie gotowych jest 45 tysięcy. Każdy szlak wiedzie przez minimum dwa kraje, ma co najmniej 1000 kilometrów długości i konstruowany jest w oparciu o już istniejącą sieć regionalnych tras, które są odpowiednio oznakowywane i łączone ze sobą za pomocą dróg ogólnego użytku i planowanych ścieżek rowerowych. Długość szlaków waha się od 1230 km do 10 400 km, przy czym najkrótszy z nich wiedzie przez cztery kraje a najdłuższy przez dwadzieścia. Oznaczone są zazwyczaj charakterystyczną niebieską tabliczką z numerem trasy w okręgu  utworzonym z gwiazd ( niektóre kraje używają innego oznaczenia ).

Polska, jako państwo leżące w Europie Centralnej, jest istotnym elementem całej struktury. Granice naszego kraju penetruje 6 tras ( 2, 4, 9, 10, 11, 13 ). Co prawda w niektórych przypadkach wytyczone są jedynie korytarze, przez które będzie przebiegał szlak, a dostosowywanie go pod standardy EuroVelo ma się dopiero rozpocząć, jednak są one przejezdne. Większość polskich tras ma spełniać w/w standardy na przełomie 2017 i 2018 roku.

EuroVelo2Boka

EuroVelo 1: Szlak Wybrzeżem Atlantyku.

Trasa zaczyna się w miejscu będącym celem podróży wielu polskich sakwiarzy -  Przylądku Północnym ( Nordkapp ) - i prowadzi przez norweskie wybrzeże aż do Bergen. Kontynuowana jest w szkockim Aberdeen, z którego wiedzie dalej przez wszystkie kraje Zjednoczonego Królestwa i Irlandię, po czym wraca do kontynentalnej Europy, snując się przez Francję i Hiszpanię aż do małej, portugalskiej wioski Sagres.  Liczy sobie 8186 km.

EuroVelo 2: Szlak Stolic.

Rozpoczyna się w malowniczym Galway w Irlandii i po dwustu kilometrach wkracza do pierwszej ze stolic – Dublina. Następnie prowadzi przez Londyn, Berlin, Warszawę i Mińsk aż do Moskwy. Dystans do pokonania – 5500 km.

-

data: 16.03.2014r.