Content
W celu zalogowania się do konta użytkownika wpisz swój adres e-mail i hasło. Potem kliknij przycisk zaloguj.

baner
Klub wzajemnej gościnności
artykuł

"Klub wzajemnej gościnności".

Nadchodząca wielkimi krokami wiosna jest świetnym pretekstem do kontynuowania tematu turystyki kolarskiej. Poprzednimi artykułami próbowaliśmy zachęcić was do podróżowania na rowerze i podsunąć pomysł na wybór trasy. Tym razem skupimy się na kolejnym integralnym aspekcie podróży – noclegu. Pominiemy jednak oczywiste wybory „sakwiarzy” – spanie na dziko lub na polu namiotowym – i skoncentrujemy się na wariancie równie alternatywnym co sam środek transportu.

Wspomnianym powyżej wariantem są internetowe społeczności podróżników oferujących sobie nawzajem darmowe zakwaterowanie. Przybierają one formę klasycznych serwisów społecznościowych, jak popularny na całym świecie Facebook, jednak ich misją jest łączenie obcych sobie ludzi – takich, których dzieli narodowość, kultura, religia i zwyczaje, ale łączy pasja do podróżowania i poznawania świata.

Obóz Hospitality Club

foto: www.wikimedia.org

W zamyśle sieci takie mają umożliwić pasjonatom podróży nie tylko ograniczenie kosztów podróży, ale również szeroko rozumianą wymianę kulturalną. Jeżeli nie posiadasz własnego lokum, za to nie brakuje ci dobrych chęci, możesz na przykład zaoferować siebie w roli przewodnika po rodzinnym mieście, lub zaprosić kogoś przybywającego z drugiego krańca świata na posiłek. Możliwości ogranicza jedynie kreatywność członków samej społeczności.

 Dołączenie do globalnej sieci obieżyświatów wymaga jedynie założenia darmowego konta w odpowiadającym nam serwisie. Jest to jednak dopiero początek drogi do nowej przygody. Ze względu na powszechną dostępność serwisów oferujących „wymianę gościnności” ( przyjęty przez polską społeczność termin określający rzeczone serwisy jest bezpośrednim tłumaczeniem zwrotu  „hospitality exchange” ) trzeba wziąć pod uwagę fakt, że korzystają z nich również osoby o niekoniecznie dobrych zamiarach. Naturalnie więc zaufanie do potencjalnych gości i/lub gospodarzy jest głównym kryterium, którym większość użytkowników kieruje się przy swoim wyborze.

Każdy z serwisów, które zdecydowaliśmy się dziś omówić, posiada indywidualny sposób weryfikacji kont ( więcej o tym poniżej ), jednak podstawową metodą obecną we wszystkich są wzajemne rekomendacje członków społeczności. Po wizycie obie strony wystawiają sobie ocenę, która jest widoczna dla innych zainteresowanych i pomaga im w podjęciu decyzji. W najlepszym interesie początkujących użytkowników serwisu jest też uzupełnienie swojego profilu o możliwie największą ilość informacji i zdjęć, wysyła to bowiem wyraźny sygnał do innych korzystających, że nie mamy nic do ukrycia i nasze intencje są czyste.

Z wielu dostępnych w sieci serwisów wybraliśmy trzy naszym zdaniem najbardziej godne uwagi. Ich krótkie profile prezentujemy poniżej.

Panel Couchsurfing

Najstarszy

W roku dwutysięcznym Veit Kuhne, obywatel niemiecki mieszkający w Drezdnie, przy pomocy znajomych i rodziny otworzył pierwszy internetowy serwis wymiany gościnności o globalnym zasięgu - Hospitality Club. Podobne projekty powstawały już wcześniej, jak np. stworzony w 1992 roku w Polsce Hospex, nie wytrzymały one jednak próby czasu.

Młody Niemiec, motywowany wzniosłą ideą pielęgnowaną od końca drugiej wojny światowej przez założycieli Servasu, pragnął umożliwić wymianę doświadczeń kulturowych między członkami sieci i w ten przyczynić się umacniania pokoju na świecie. W pierwszym roku działalności portalu dołączyło do niego 750 osób. Popularność regularnie rosła i w szczytowym okresie serwis posiadał ponad siedemset tysięcy członków. Sytuacja zaczęła się zmieniać, kiedy na rynku pojawiła się konkurencja oferująca bardziej nowoczesny i funkcjonalny portal, jednak do tej pory ( według danych samego Hospitality Club ) z serwisu nadal korzysta 328 tysięcy bardziej lub mniej aktywnych członków z dwustu siedmiu państw. Co ciekawe, Polska z ponad czterdziestoma tysiącami użytkowników jest czwartą siłą tej społeczności. Więcej członków od nas mają tylko Niemcy, Francja i Stany Zjednoczone.

-

data: 28.03.2014r.